Jezioro Hańcza

Głębokość Jeziora Hańcza to 108,5 metrów, wszystko to sprawia, że jest to najgłębsze jezioro w Polsce i oczywiście najpiękniejsze. W okolicach jeziora znajdują się pola uprawne, lasy mieszane i bory świerkowe, okolica idealnie nadaj się na wypoczynek w gronie rodziny bądź znajomych.

Hańcza jest jeziorem polodowcowym o rynnowym kształcie, na jej brzegach zobaczyć można głazy narzutowe, które wkomponowują się w krajobraz Jeziora Hańcza. Wody jeziora są bardzo czyste, a widoczność dochodzi nawet do 12 metrów, warto przyjechać w te okolice i ponurkować. Jezioro Hańcza idealnie nadaje się na miejsce do nurkowania, wody jeziora skrywają wiele ciekawostek nieodkrytych jeszcze przez człowieka.

Ze względu na to, że jezioro Hańcza leży na terenie Suwalskiego Parku warto pamiętać, że tereny są pod ochroną, w okolicach odwiedzić można rezerwat przyrody Hańcza, można w nim zobaczyć wiele gatunków roślin i wodnych mieszkańców jeziora.

Główna roślinność Jeziora Hańcza to:

  • turzyca błotna
  • tatarak zwyczajny
  • ramienica szorstka, grzywiasta i zwyczajna
  • oraz pałka wąskolistna

Jak przystało na jezioro, jest to również miejsce występowania wielu gatunków ryb. W jeziorze występują: miętusy, sielawy, sieje, stynki oraz głowacze białopłetwne i pręgopłetwne. Na całym Pojezierzu wschodnio-suwalskim można tylko nad jeziorem Hańcza ponurkować i zobaczyć wodny świat najgłębszego Jeziora w Polsce. Wschodni brzeg Hańczy nadaje się idealnie do rozpoczęcia nurkowania. Warto jednak pamiętać, że przez cały rok wody jeziora Hańczy są bardzo zimne, a im głębiej nurkujemy tym temperatura spada.